Jaka woda jest najlepsza dla sportowca?
MARZENA SYCHOWIEC • dawno temu • 4 komentarzeJakiś czas temu zaczęłam się zastanawiać, jakie wartości powinna mieć woda, spożywana podczas treningu i po treningu. Jaka jest najlepsza? Na co zwracać uwagę przy jej doborze? Na te pytania, dopowiem w tym artykule.
Niejednokrotnie czytaliśmy, czy słyszeliśmy, że woda jest nieodłącznym elementem naszego życia. Dorosły człowiek bez picia wody może przeżyć zaledwie od 3 do 5 dni. Dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesów żywieniowych ważne jest dostarczenie wody do organizmu co najmniej 1,5 litra dziennie.
Dlaczego woda jest taka ważna podczas uprawiania sportu?
Jeśli czynnie uprawiamy sport, to nasze zapotrzebowanie na wodę się zwiększa. Podczas każdego wysiłku tracimy płyny, nie tylko w postaci potu, ale także przez parę wodną, którą wydychamy w powietrzu. Brak uzupełnienia płynów podczas ćwiczeń prowadzi bardzo szybko do odwodnienia organizmu, co ma negatywny wpływ na jego wydolność. Dlatego zaleca się sportowcom, żeby wypijali o wiele więcej wody niż zwykle.
Jaka woda jest najlepsza do picia?
Woda najlepsza dla człowieka to ta, która zawiera w sobie następujące składniki mineralne:
Przy kupnie wody warto zwracać uwagę na rodzaj, składniki mineralne oraz okres przydatności. Nie pij wody, która jest przeterminowana, gdyż może zaszkodzić Twojemu zdrowiu.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2003 roku w Polsce wyróżniamy 4 rodzaje wód:
- Naturalną wodę źródlaną — jest to woda nisko zmineralizowana, zawierająca głównie wodorowęglany lub siarczany wapnia lub magnezu. Taką wodę zaleca się piciu małym dzieciom oraz stosuję się ją do przygotowania posiłków. Do tej grupy należą wody takie, jak: Żywiec Zdrój, Eden, Aque Minerale, Nestle Aquarel i Kropla Beskidu.
- Wody Stołowe — są to wody, które bardzo dobrze gaszą pragnienie, ale są uboższe w niektóre ważne składniki mineralne. Do takiego rodzaju wód zaliczamy wodę Bonaqua.
- Naturalne wody mineralne - mają stały skład chemiczny i są dość bogate w minerały. Należą do nich wody średnio lub wysoko zmineralizowane. Zawierają w sobie 1000 mg składników mineralnych w litrze. Do wyboru mamy Staropolankę, Kryniczankę, Muszyniankę.
- Naturalne wody lecznicze — zawierają w sobie nie mniej niż 1000 mg składników w litrze oraz co najmniej jeden składnik leczniczy w odpowiednim stężeniu, takim, który ma znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Do tego rodzaju wód zaliczamy: Żuber, Jan Wielka Pieniawa.
Ze względu na stopień mineralizacji wody mineralne dzielimy na:
- Wody niskozmineralizowane — są to wody o mineralizacji ogólnej poniżej 500 mg składników mineralnych na litr. Picie takiej wody zaleca się małym dzieciom, osobom starszym.
- Wody średniozmineralizowane — są to wody o mineralizacji ogólnej od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr.
- Wody wysokozmineralizowane — są to wody o mineralizacji ogólnej powyżej mg składników mineralnych na litr. Takie wody są dobrym źródłem soli wapniowych,magnezowych oraz jonów fluorkowych. Taki rodzaj wód poleca się sportowcom oraz osobom, które pracują fizycznie. Natomiast nie powinny pić takiej wody osoby cierpiące na schorzenie nerek lub nadciśnienie. Nie można jej też podawać małym dzieciom.
Jaką rolę odgrywa woda w moim sporcie?
Nie wyobrażam sobie treningu bez butelki wody. Ja osobiście na treningu korzystam z wody wysokozmineralizowanej, gdyż wtedy jestem pewna, że dostarczam mojemu organizmowi niezbędne składniki mineralne. W codziennym życiu zawsze rano piję wodę nisko zmineralizowaną z plasterkiem cytryny.
A jaki Wy macie stosunek do picia wody? Jaką rolę odrywa w Waszym życiu?
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze