Granat i jego właściwości lecznicze
MARZENA SYCHOWIEC • dawno temu • 6 komentarzyGranat jest owocem bardzo wartościowym, gdyż posiada właściwości lecznicze. Obecnie w Polsce jeszcze nie doceniany. Dlaczego warto go jeść, przedstawię Wam, w tym artykule.
Granaty to owoce granatowca, czyli ciernistego drzewa dorastającego do 3–5 m wysokości, pochodzącego z terenów Morza Śródziemnego, a dokładniej z Persji i Mezopotamii. Całe szczęście dziś jest on bardzo łatwo dostępny również i w Polsce. Granaty zakupić można w każdym markecie, a czasami oferują je nawet mniejsze sklepiki. Ich cena również nie jest zbyt wygórowana. Jeśli więc ktoś jeszcze soczystych owoców granatowca nigdy nie jadł, koniecznie musi to zmienić i skusić się na taką właśnie przekąskę.
Granat jest owocem tak niezwykłym, że gdy Arabowie sprowadzili go na półwysep iberyjski to Hiszpanie, nazwali miasto Granada na jego cześć. Z kolei żydzi wierzą, że owoc granatu zawiera 613 nasion na wzór 613 przykazań tory. Natomiast chińscy lekarze w starożytności uznawali go za owoc długowieczności i płodności, czego dowodem jest zawartość granatu, prawie połowa owocu to nasiona.
W naszych czasach sam granat i sok wyciśnięty z tych owoców doczekał się ponad 200 badań naukowych potwierdzających skuteczność działania przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także starożytni chińscy lekarze uznawali sok z granatów za życiodajny nektar. W średniowieczu granat cieszył się opinią owocu gwarantującego długowieczność. Od zawsze był symbolem płodności – w ponad połowie składa się z samych ziaren! Sokiem z granatu leczono rany. Skórki stosowano przeciw biegunce, wrzodom, próchnicy, w stanach zapalnych gardła.
Kora i korzenie zwalczały tasiemca, a kwiatami granatu leczono cukrzycę. Jako superowoc o niezwykłych właściwościach zdobił herby związków lekarzy w całej Europie.
Największym skarbem granatów są łatwo przyswajalne polifenole należące do przeciwutleniaczy. W soku granatów jest ich trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie lub czerwonym winie. To głównie przeciwutleniaczom zawdzięczamy największe zalety granatu.
Właściwości odżywcze i zdrowotne granatu
Granat w 100 gramach dostarcza około 83 kalorii (kcal), a więc, jak na owoc, całkiem sporo, niemniej ma on niski indeks glikemiczny (35) i stanowi dobre źródło błonnika, więc absolutnie nie trzeba się tym przejmować, nawet gdy skrupulatnie dobieramy posiłki tak, by nie przybrać na wadze. Granat, jak inne owoce i warzywa, jest w tym kontekście, produktem w pełni bezpiecznym.
Granaty są dobrym źródłem nie tylko błonnika pokarmowego, ale też i witamin z grupy B: B1, B2, B5 (kwas pantotenowy), B6, B9 (kwasu foliowego), witaminy C, E i K, jak i również minerałów; potasu, fosforu, cynku, miedzi, manganu, a nawet magnezu. Dostarcza również dużych ilości antyoksydantów — np. w soku znajdziemy polifenole, taniny, delfinidynę, cyjanidynę, pelargonidynę, natomiast w skórce owoców zawarte są taniny, katechiny, galokatechiny.
Natomiast do właściwości leczniczych zaliczamy:
- ODMŁADZAJĄCE- regenerują skórę, poprawiają jej ukrwienie i koloryt. Przyśpieszają też gojenie się zmian trądzikowych, mają bowiem działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Zawarty w nich kwas elagowy wzmacnia ściany komórek, zapobiegając utracie przez nie wody, co spowalnia proces starzenia. Dlatego granat ma bardzo duże zastosowanie w branży kosmetycznej.
- POMAGA W WALCE Z RAKIEM PROSTATY- amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym u 48 chorych kuracja granatami zahamowała rozwój komórek nowotworowych.
- POPRAWIA PRZEPŁYW KRWI — w szczególności u osób z chorobą wieńcową, redukują złogi i zwapnienia, obniżają ciśnienie krwi, a przy tym pomagają utrzymać w ryzach poziom cholesterolu.
- MOŻE WSPIERAĆ LECZENIE RAKA PIERSI - w badaniu in vitro onkolodzy uzyskali zahamowanie namnażania się komórek nowotworu.
- POMAGAJĄ PRZY DOLEGLIWOŚCIACH KOBIECYCH PMS — i objawach związanych z menopauzą, dzięki fitoestregenom.
- WSPOMAGA ODCHUDZANIE — Wyciąg z liści granatu może zmniejszać wchłanianie tłuszczu w jelitach. Korzystnie na wagę wpływa także sok z granatów, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z jego ilością.
- POMAGAJĄ OBNIŻYĆ POZIOM CHOLESTEROLU WE KRWI — Według naukowców już ćwierć filiżanki soku z granatu dziennie może skutecznie zmniejszyć tempo utleniania cholesterolu LDL. A wszystko za sprawą właściwości przeciwutleniajacych – sok z granatu może być pod tym względem nawet trzykrotnie skuteczniejszy niż czerwone wino czy zielona herbata.
Ja osobiście uwielbiam owoc granatu i wykorzystuję w swojej kuchni na różne sposoby.
W jakie zastosowanie ma w Waszej kuchni granat? Może macie ulubiony przepis?
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze