Jaką rolę pełni kolagen w naszym organizmie?
MARZENA SYCHOWIEC • dawno temu • 4 komentarzeBardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że brak kolagenu w naszym organizmie, może powodować bóle kości, kręgosłupa stawów. Ponadto mała ilość kolagenu objawia się wypadaniem włosów, powstaniem nadmiernych zmarszczek, czy bardzo suchą skórą. Czy tylko? Ze względu na wzmożoną aktywność sportowiec, powinien każdego dnia o odpowiednią suplementację. W tym artykule opowiem, dlaczego ważny jest kolagen w naszym organizmie.
Skąd pochodzi kolagen?
Nazwa kolagen pochodzi od greckiego słowa cola-klej i genno-rodzić. Nazwa tej substancji jest adekwatna do roli, jaką odgrywa w naszym organizmie. Kolagen to głownie białko tkanki łącznej, które w sensie dosłownym spaja cały nasz organizm w całość. Jest jednym z podstawowych elementów budujących miedzy innymi skórę, ścięgna, kości, stawy, rogówkę oka. Włókna kolagenowe są niezwykle rozciągliwe i wytrzymałe.
Kolagen stanowi 30% masy białka całego organizmu, która składa się z niego aż 75%, a gałka oczna aż w 90% zawiera kolagen.
Organizm sam wytwarza włókna kolagenowe. U młodych i zdrowych osób jest regularnie wymieniany i odbudowany. Od 25 roku życia poziom kolagenu w naszym organizmie powoli spada, a u osób po 50 roku życia proces ten gwałtownie przyspiesza.
Jaką rolę kolagen pełni rolę w naszym w organizmie?
Rola tego białka jest bardzo ważna, ponieważ:
- stanowi ochronę narządów wewnętrznych, takich, jak: nerki, wątrobą, żołądek, oraz przytrzymuje je właściwym położeniu,
- dba o odpowiednie nawilżenie skóry, także dba o jej jędrność, gładkość, elastyczność
- pełni bardzo ważną rolę w układzie odpornościowym, gdyż zatrzymuje bakterii chorobotwórczych, toksyn, komórek nowotworowych,
- kolagen pomaga pozbyć tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha
- łagodny i naturalny sposób zmniejsza łaknienie
Bardzo ważna wiadomość: Kolagen ma za zadanie dbać o produkcję mazi stawowej oraz o elastyczność i twardość chrząstki. Na styku ruchomych kości znajduje się specjalna maź, która zmniejsza tarcie. Kiedy zmniejsza się ilość mazi, np. w wyniku choroby lub wzmożonego wysiłku fizycznego, wówczas na skutek ruchu, odczuwamy ból. Z czasem zaczyna brakować miedzi, witamin A, C, E. To właśnie te witaminy i pierwiastki mineralne działają na odnowę włókien kolagenowych. Mała ilość kolagenu jest powodem osłabienia kondycji naszej skóry.
Konsekwencje braku kolagenu w organizmie
Choroby i wzmożona aktywność fizyczna powoduje niszczenie włókien kolagenowych. Brak odpowiedniej ilości kolagenu w organizmie powoduje:
- zaburzenie ruchu
- zesztywnienie stawów
- ból kręgosłupa
- powstanie głębokich zmarszczek
- pojawienie się celulitu u osób otyłych
- nadmiernego wypadania włosów
- zwiotczenia mięśni
- zaburzenie w funkcjonowaniu takich narządów, jak: serce, nerki, mózg i wątroba
.
W jakie są sposoby uzupełnienia kolagenu w naszym organizmie?
Niewielkie ilości kolagenu można dostarczyć organizmowi przez niektóre produkty. Takim produktem, który zawiera kolagen, jest galareta z nóżek wieprzowych, ale niestety, zawiera go bardzo małą ilość. Trzeba by zjeść bardzo dużo tego produktu, by uzupełnić kolagen. Niektórzy też nie lubią takich produktów.
Drugim sposobem na dostarczenie jest dobra i odpowiednia suplementacja. Produktów z kolagenem na rynku jest bardzo wiele.
Kilka miesięcy temu, mając problemy z bólem kości przy zmożonej aktywności fizycznej, wypróbowałam kilkunastu produktów. Wiele pomagało na chwilę, ale z czasem ból znów powracał. Wreszcie trafiłam na dobry produkt, który stosuje do dnia dzisiejszego i nazywa się ProStik. Jego skład wchodzą tylko naturalne składniki, takie jak: kolagen, ekstrakt korzenia arcydzięgla, ekstrakt korzenia hakorośli, ekstrakt z kory wierzby, ekstrakt z mumio shilajit, ekstrakt z ziela wąkrotki azjatyckiej.
Ten preparat pomógł mi niejednokrotnie szybciej dojść do siebie po kontuzjach i jest rewelacyjny po każdym treningu.
Drodzy, pamiętajcie o dobrej suplementacji, bo niska zawartość kolagenu, może powodować spore problemy ze zdrowiem.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze